
Niestety, to nie bajka i nie było tutaj szczęśliwego zakończenia, jak to w baśniach zwykle bywa. Sarna postanowiła spędzić noc na podwórku i w garażu ludzi, którzy jej pomagali. Jedynym miejscem, które zechciało jej pomóc był Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt oddalony o kilkaset kilometrów. Niewiele myśląc, postanowiliśmy dać sarnie szansę i zawieźliśmy ją z samego rana do Ośrodka. Nie udało się jej uratować… Ale nie pojechaliśmy tam na darmo – coś w nas pękło tym razem. Nawet nie przez wnyki, w które sarna musiała się zaplątać, a przez to, że nie mogliśmy kompletnie nigdzie uzyskać dla niej pomocy. Służby, które powinny zająć się sarną nie pojawiły się na miejscu do dziś. To nie było też pierwsze dzikie zwierzę, któremu chcieliśmy pomóc – za każdym razem robiliśmy to samodzielnie, bo nigdy nie było nikogo, kto zainteresowałby się tematem. Tym razem ta sytuacja wystarczająco zmotywowała nas do działania.
Fundacja Gatunek została powołana do życia właśnie po to, by już nikt nie musiał czuć tej bezsilności. Żeby nie trzeba było szukać, zastanawiać się, rozbijać o ścianę. W Polsce sytuacja prawna dzikich zwierząt niestety jest bardzo niejasna. Z tej przyczyny właśnie w różnych zakątkach naszego województwa rozgrywają się różne dramaty – nie tylko zwierząt, bardzo często to też dramaty ludzi. Chcemy rozwiązywać te sytuacje konfliktowe na linii gatunek ludzki – otaczająca nas fauna. Jesteśmy przedstawicielami najbardziej inwazyjnego gatunku spośród wszystkich żyjących na Ziemi. Do tych konfliktów dochodzi i będzie dochodziło coraz częściej. NASZĄ MISJĄ JEST NIESIENIE POMOCY TAM, GDZIE INNE SŁUŻBY MILCZĄ. DLA NAS WAŻNY JEST KAŻDY GATUNEK – od malutkiej sikorki, przez lisa, wilka, sarnę, jelenia, na łosiu kończąc. Jednocześnie bezpieczeństwo człowieka w tej całej dzikiej rozgrywce jest również naszym priorytetem. Nie chcemy, żebyście musieli patrzeć na cierpienie zwierząt, lub obawiać się i zastanawiać co robić kiedy jakieś zwierzę wtargnie na Waszą posesję. Pojawiliśmy się tu dla natury i dla Was.


Konrad Kowalczyk
Wiceprezes Fundacji
Lekarz weterynarii, specjalizujący się w chorobach zwierząt nieudomowionych
Znany i szanowany lekarz weterynarii, z wieloletnim doświadczeniem, które zdobywa w jednym z gabinetów weterynaryjnych w Toruniu. Ma na swoim koncie wiele uratowanych zwierzęcych istnień. Miłośnik dzikiej przyrody. Stawia niezwykle trafne diagnozy, do zwierząt podchodzi z niespotykaną empatią, a wszystko to wsparte olbrzymią wiedzą, którą nieustannie poszerza. W Fundacji jest przede wszystkim solidnym filarem merytorycznym, a nasi podopieczni trafiają zwykle prosto pod jego skrzydła – czyli pod najlepszą opiekę, jaką można sobie wymarzyć. Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych, a komfort zwierząt stawia zawsze na pierwszym miejscu.
Rafał Zydorczyk
Fundacyjny komandos 😉
Z wykształcenia geodeta, z doświadczenia i zamiłowania „Pan złota rączka”
Człowiek, bez którego działanie Fundacji ciężko sobie wyobrazić. Zajmuje się sprawami technicznymi, od wznawiania granic ziemi przeznaczonej pod Ośrodek, przez rozplanowanie całej infrastruktury, udział w interwencjach, pełnienie funkcji naszego naczelnego kierowcy, na rozkminianiu „nowinek” z dziedziny księgowości kończąc. Głowa zawsze pełna pomysłów, dla dobra naszych podopiecznych nie cofnie się przed niczym i pomoże nam wyciągnąć niejedno dzikie istnienie z każdej opresji.








Katarzyna Walczak-Zydorczyk
Prezes Fundacji
Technik weterynarii, zoopsycholog
„Mózg” całej operacji. To ona zauważyła duży problem z jakim boryka się województwo kujawsko-pomorskie w kwestii dzikich zwierząt i postanowiła położyć temu kres. W Fundacji zajmuje się niemal wszystkim i to ona odbiera Wasze zgłoszenia, a także reprezentuje Fundację na zewnątrz. Jest doświadczonym technikiem, również w tematyce dzikich zwierząt, czy też zwierząt egzotycznych. Nie boi się wyzwań, dlatego jest prawie pewne, że to właśnie ona stawi się na wasze wezwanie i pomoże Wam rozwiązać problem. Komunikacja międzygatunkowa i poskramianie zwierząt to jej działka. Jest specem od marketingu, ogarnia oprawę graficzną i chętnie zawsze podzieli się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem przy okazji różnych eventów.
Razem tworzymy team zawsze gotowy do działania. Naszą pasję, determinację i zaangażowanie chcemy spożytkować dla dobra wspólnego – by jako najbardziej inwazyjny gatunek spośród wszystkich zasiedlających naszą planetę, oddać cześć naturze i spłacać dług, który jako ludzkość zaciągamy każdego dnia.




Ratowanie, leczenie i rehabilitacja dzikich zwierząt


Interwencje przy zdarzeniach z udziałem dzikich zwierząt
Zwierzęta na Twojej posesji, znalazłeś ranne dzikie zwierzę, kolizje z udziałem dzikich zwierząt - działamy na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego




Edukacja
Edukujemy poprzez prelekcje, zajęcia w szkołach, organizację eventów, wspólne kampanie z innymi organizacjami i wiele innych form

Zgłoś przez e-mail
© 2025 Fundacja Gatunek. All rights reserved || Wykonanie: KWZ Fundacja Gatunek.




577 907 557
kontakt@fundacjagatunek.pl